Ünlü Gurme Vedat Milor, gerek NTV’de Tadı Damağımda gerekse Milliyet Gazetesi’ndeki yazılarıyla lezzet tutkunlarının yakından izlediği, tavsiyelerini dikkate aldığı bir isim. Dünya mutfaklarını yakından takip eden ve Anadolu’yu karış karış gezen Milor’un beğendiği, tanıttığı mekanlar, kısa sürede gastronomi tutkunlarının birer lezzet mabedine dönüşür. Bu nedenle özel ve önemli bir isimdir.

Vedat Milor 20 Temmuz tar,hli Milliyet Gazetesi’ndeki köşesinde 7 Mehmet Restoran’ı göklere çıkarıp “Türkiye’nin en iyi lokantası” ilan ediyor.

Globalleşmeye direnen kahramanlar

Milor yazısında 7 Mehmet için “Kebapçı, balıkçı, sakatatçı, kuyu kebapçı, esnaf…   Belli bir alanda uzmanlaşmış lokantaları bir kenara koyalım. Bana göre Yedi Mehmet, sadece Antalya’nın değil ülkenin en iyi lokantası” diyor,

 “Kent merkezindeki 1-2 tandırcı, devlet nişanını hak eden saygıdeğer beyefendi serpme börekçi Tevfik Usta, 1-2 piyazcı ve köfteci, bayağılığın ve globalleşmenin çirkin yüzünün saldırısına rağmen hâlâ ayakta kalıp direnen kahramanlar bana göre. Bir de Yedi Mehmet Lokantası ve sahibi Hakkı Bey” sözleriyle Antalya gastromomisini yakından tanıdığını belirten Milor, 7 Mehmet’i gazeteci Uğur Dündar’ın vasıtasıyla tanıdığını anlatıyor.

Vedat Milor’un 7 Mehmet’le ilgili düşünceleri şöyle;

“Kebapçı, balıkçı, sakatatçı, kuyu kebapçı, esnaf… gibi belli bir alanda uzmanlaşmış lokantaları bir kenara koyalım.

Bana göre Yedi Mehmet, sadece Antalya’nın değil ülkenin en iyi lokantası.

Hem mezeler hem hamur işleri ve çorbalar, hem balıklar ve deniz ürünleri, hem etler ve salatalar, hem de tatlılar… Hepsinde iyiden aşağı düşmüyor. Bazen çok iyi, bazen de harika bir düzey tutturuyor.

 Ayrıca performans istikrarlı.

Doğal ve gelenekselin peşinde

İstikrar biz Türkler’de ve bizim yarattığımız kurumlarda nadir bulunan bir özellik. Antalya günümüzde endüstriyel tarımın merkezi. Globalleşmenin tarım sektöründeki araştırma-geliştirme laboratuvarı. Hakkı Bey’in en büyük başarısı, maliyet düşük olsun diye endüstriyel tarım ürünleri zincirinin dışında kalması. Doğalı, gelenekseli, organiği arayıp buluyor, bazen yalın bazen sofistike şekilde pişiriyor.

Hayal dünyasına dalıyorum

Hakkı Bey’in satır kıyma oğlak köftesiyse olağanüstü. Bu şarapla öyle bir uyum sağlıyor ki anlatması zor, denenmesi lazım.

Oğlak köftesi kadar fırında ağır pişmiş oğlak gerdanla da uyum sağlıyor. Hakkı Bey, oğlak gerdan yanında harika bir gökkuşağı salatası hazırlamış. İç baklalı bir salata. Salatada kullanılan beyaz soğan bile dikkati çekiyor. Sulu ve tatlımsı. Bademli, kabak çekirdekli, tereyağlı bir pilav da üçüncü ayağı oluşturuyor. O da harika.

Bir kaşık salata, bir lokma et, azıcık pilav ve şaraptan bir yudum… Gözlerinizi kapayınca eski Antalya canlanıyor, hayal dünyasına dalıyorsunuz.

Tabii diğer mezeler de dikkat çekici Yedi Mehmet’te. Karamelize soğanlı mercimek fava. Eski kaşar peyniri. Taze, gerçek keçi sütü peyniri. Elmalı-havuçlu taze zeytinyağlı enginar. Harika bir hibeş (tam rakılık bu). Güzel bir lahana sarma. İlk kez yediğim bütün sübye. Taze karides, dövme karabiber, domates, tuz, kekik, sarımsak ve parmesan peyniriyle pişirilmiş. Hakkı Bey, deniz bohçası adını veriyor. Çok iyi. Az daha unutuyordum. Keçi sütünden tahinli dondurma da kaybolan lezzetlerden.
Bu özel yemeğin üzerinden 3-4 hafta geçiyor. Umut Bey’in mesajını alıyorum. Yedi Mehmet’teki son yemeğindeki harika çiğ kılıç  balığı ve grida kelleden bahsediyor. Benden önce herhalde onları siz     deneyeceksiniz. Afiyet olsun!”

Milliyet Gazetesi / 20.07.2012

Antalya’da Bir Hayal Kırıklığı

Vedat Milor, 29 Haziran tarihli Milliyet Gazetesi’ndeki yazsısında ise Antalya’nın bir başka ünlü balık lokantası ile ilgili izlenimlerini okuyucularla paylaşıyor.

Milor’un eleştirileri ders gibi;

Sıcak denizlerin balıkları yavan ve lezzetsiz. Kanımca bu balıklar balık köftesi ya da kokoreci gibi yemeklerde kullanılabilir ama ızgara olarak balıksever insanların önüne gelince hayal kırıklığına yol açıyor.

Turpotu, deniz börülcesi, radika ve brokoli tabağı biraz yavandı, sosu eksikti…

Ciddi hayal kırıklığıysa balık ve karides oldu.

Tereyağlı jumbo karides kösele gibiydi önümüze geldiğinde. Karideslerin ayrıca ithal ve dondurulmuş olduğunu tahmin ediyorum.

Antalyalıların grida dediği lağossa son zamanlarda ağzıma giren en lezzetsiz balıktı. Tahminim, bu yavan balığın sıcak denizlerden, muhtemelen Afrika’dan ithal lağoslardan olması.

Belki bu durum lokantanın kabahati de değil. Ülkemizde artık lağos da pek çıkmıyor. Çıkanı da ‘para peşin kırmızı meşin’ hesabı parayı önden bastıran birkaç lokanta kapışıyor.

Dikkatimizi çeken bir başka olumsuz nokta da balıkla gelen yeşilliklerin kart olmasıydı. Antalya gibi her tarafı sera olan ve doğal çiftiklerin de olduğu bir yörede bu kabul edilemez…”

 

Dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya’da faaliyet gösteren lezzet mekanlarının Vedat Milor gibi önemli gurmelerin tavsiyelerine kulak kabartmalarında yarar var.

 

admin On Temmuz - 31 - 2012

4 Yorum

 1. Kadir D. diyor ki:

  7 Mehmet’e ne zaman giderseniz giden hep aynı lezzet. Kaliteli ürünler. Bu övgüler boşuna değil. Teşekkürler Hakkı bey.

 2. Serdar diyor ki:

  Biraz pahalı ama yediklerinize değiyor. Bazen yer bulmak zor oluyor. Keşke başka şubeleri de olsa.

 3. Şef diyor ki:

  Vedat Bey yazıyorsa doğrudur.

 4. M.Tuncay Ertaş diyor ki:

  Doğru söze ne denir.? Şimdilerde insanların ürkerek gittikleri bir lokanta. Çok çok eskilerde ise esnafın ve dar gelirlinin aş evi idi sanki. Ama o zamanlarda da orası bir numaraydı. Kalitesini hiç mi hiç bozmayan nadide bir çiçek gibidir ağız diliyle 7 Memet.!

Cevap Gönder


 • RSS
 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
5

Tadım ustaları Pa

Chaine des Rotisseurs Antalya üyeleri Paçacı Şemsi’de düzenlenen yemekte bir ...

serin22

HAVUÇ TARATORLU SER

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini AntalyaLezzetleri İçin Yazdı… “Antalya’da yaşayan, ...

patlicansalatasi

PEKMEZLİ PATLICAN S

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini AntalyaLezzetleri İçin Yazdı… “Antalya’da yaşayan, ...

kabak

KIŞ KABAĞI DOLMASI

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini  AntalyaLezzetleri İçin Yazdı…   “Antalya’da yaşayan, ...

kurabiye33

Zeytin Yapraklı Kur

“Antalya’da yaşayan, Antalya’yı yaşayan” 11 yemek bloggerıyla aynı masa etrafında ...