Akra’da hafta sonu bir panayır atmosferinde gerçekleşen Meze Festivali, Antalyalılar’ın gastronomi festivaline özleminin en net göstergesi oldu.

Türkiye’nin bir çok bölgesinde, özellikle de Ege’de hemen her ilçede bir gastronomi festivali varken, Antalya gibi turizmin amiral gemisi bir kentte “gastronomi” konulu bir etkinliğin olmaması doğrusu yadırganmaktaydı. Akra’nın “Meze Festivali” bu anlamda bir ilk oldu.

Türkiye’nin yanı sıra, Yunanistan ve Lübnan’dan 24 lezzet ustası Akra’nın bahçesinde düzenlenen festival alanında buluştu. Doğu Akdeniz’in en ünlü gastronomi durakları; Zıpkın (Alaçatı), Deniz Restoran (İzmir), Avcılar Meyhanesi (Lefkoşe), Bi’lokma (Kaş), Berk Balbay (Meze Uzmanı), Develi (İstanbul), Aila (İstanbul), Gaspar (Atina), Zarifi (İstanbul), Bay Nihat (Ayvalık), Baklacı-Humuscu İbrahim (Antakya), Zennup (Bursa), Duble Meze Bar (İstanbul), Komodor (Bodrum), Sultan Sofrası (Antakya), Mutfak Sanatları Merkezi (Gaziantep), Tuşba (İstanbul), Kasr Fakhrenddine (Beyrut), Diyetta Müşerref Gizerler (Trakya, Albion -Boho-Ftelia (Mykonos) Antalya’da aynı masa etrafında bir araya geldi.

mezefest-11

Her usta üçer çeşit mezesini misafirlere ikram etti. Gastronominin en güzel örnekleri sergilenirken, adeta bir kültürler buluşması yaşandı. 16.00’da start alan festival, gece geç saatlere kadar devam ederken, tüm konukların yüzünde bir tebessüm vardı.

Usta şeflerin ellerinden çıkan birbirinden güzel lezzetler Akra’nın Beydağları’na nazır bahçesinde, misafirlere unutulmaz bir gastronomi şöleni yaşattı.

mezefest-10

Mezenin Ortadoğu ve Akdeniz kültürünün en önemli yemek sistemlerinden biri olduğunu vurgulayan Festival Komite Üyesi Vedat Başaran, “Yemek paylaşılırsa güzeldir” diyerek, mezenin de paylaşılan yemeklerin başında geldiğini ifade etti. Festival Komite Üyesi Gökmen Sözen ise Türkiye’nin farklı yerlerinde meze alanında uzman restoranların festivale katıldığını belirterek, “Festivale konularında uzman olan işletme ve aşçıları çağırdık. Bu sene ülke anlamında az katılım var. Gelecek yıl İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkeleri de bu işin içine katmamız lazım. Yine Fas, Tunus ve Cezayir’i de içine alacak bir çalışmayla geliştireceğiz” dedi.

Umarız kalıcı bir festival olur.

mezefest-1

Antalya’nın ünlü “Tirmisi” Meze Festivali’nin ilgi odağıydı. Tirmisci Bilo ünlü lezzet duraklarının aksine mütevazi ürünüyle dikkatleri çekmeyi başardı. Antalya’da “Davetli olmayan yere tirmisçi gider” diye ünlü bir deyim vardır. Tirmisçi Bilo, Meze Festivali’nin baş konukları arasındaydı. Lezzet tutkunlarına tirmis hakkında detaylı bilgiler verdi.

mezefest-14

Birbirinden lezzetli mezeleriyle Kaş’ta haklı bir ün kazanan ve şöhreti sınırlarımızı aşan Bi’Lokma, evyapımı mezeleriyle Meze Festivali’nin gözdelerindendi. Kaparili bamya, soğan salatası ve zeytinyağlı çağla enfesti.

mezefest-3

Yine bir başka Antalya lezzet ustası Piyazcı Ahmet, özellikle şehir dışından gelen gastronomi yazarlarının ve konukların ilgi alanındaydı. Şişçi Volkan da lezzetleriyle damakları şenlendirdi.

mezefest-7

Antalya’nın tartışmasız gastronomi alanındaki en önemli markası 7 Mehmet’in üçüncü kuşak temsilcisi Mehmet Akdağ, konuklara damak çatlatan mezelerden örnekler sundu.

mezefest-4

admin On Ekim - 16 - 2017

Cevap Gönder


  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
kabak

KIŞ KABAĞI DOLMASI

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini  AntalyaLezzetleri İçin Yazdı…   “Antalya’da yaşayan, ...

balkabagi

Balkabağı Çorbas

Malzemeler;   500 gr bal kabağı Yeteri miktarda su 2 su bardağı süt Hazırlanışı;   Kabağı doğradıktan ...

yokebap

Yörük Kebabı

MALZEMELER (4 kişilik)   Kuşbaşı et (kuzu veya oğlak) 1 kilo Arpacık soğan 500 ...

tepe

Yedi Bölge Tüm Ren

Ülkemizin ve hatta dünyanın ilk yöresel ürünler fuarı olan YÖREX, ...

222

Çay-Tea's Lunchroom

Sakin Ol Çayı ve Çay Kafeyi Seviyoruz Resimde de söylediği ...