Akra’da hafta sonu bir panayır atmosferinde gerçekleşen Meze Festivali, Antalyalılar’ın gastronomi festivaline özleminin en net göstergesi oldu.

Türkiye’nin bir çok bölgesinde, özellikle de Ege’de hemen her ilçede bir gastronomi festivali varken, Antalya gibi turizmin amiral gemisi bir kentte “gastronomi” konulu bir etkinliğin olmaması doğrusu yadırganmaktaydı. Akra’nın “Meze Festivali” bu anlamda bir ilk oldu.

Türkiye’nin yanı sıra, Yunanistan ve Lübnan’dan 24 lezzet ustası Akra’nın bahçesinde düzenlenen festival alanında buluştu. Doğu Akdeniz’in en ünlü gastronomi durakları; Zıpkın (Alaçatı), Deniz Restoran (İzmir), Avcılar Meyhanesi (Lefkoşe), Bi’lokma (Kaş), Berk Balbay (Meze Uzmanı), Develi (İstanbul), Aila (İstanbul), Gaspar (Atina), Zarifi (İstanbul), Bay Nihat (Ayvalık), Baklacı-Humuscu İbrahim (Antakya), Zennup (Bursa), Duble Meze Bar (İstanbul), Komodor (Bodrum), Sultan Sofrası (Antakya), Mutfak Sanatları Merkezi (Gaziantep), Tuşba (İstanbul), Kasr Fakhrenddine (Beyrut), Diyetta Müşerref Gizerler (Trakya, Albion -Boho-Ftelia (Mykonos) Antalya’da aynı masa etrafında bir araya geldi.

mezefest-11

Her usta üçer çeşit mezesini misafirlere ikram etti. Gastronominin en güzel örnekleri sergilenirken, adeta bir kültürler buluşması yaşandı. 16.00’da start alan festival, gece geç saatlere kadar devam ederken, tüm konukların yüzünde bir tebessüm vardı.

Usta şeflerin ellerinden çıkan birbirinden güzel lezzetler Akra’nın Beydağları’na nazır bahçesinde, misafirlere unutulmaz bir gastronomi şöleni yaşattı.

mezefest-10

Mezenin Ortadoğu ve Akdeniz kültürünün en önemli yemek sistemlerinden biri olduğunu vurgulayan Festival Komite Üyesi Vedat Başaran, “Yemek paylaşılırsa güzeldir” diyerek, mezenin de paylaşılan yemeklerin başında geldiğini ifade etti. Festival Komite Üyesi Gökmen Sözen ise Türkiye’nin farklı yerlerinde meze alanında uzman restoranların festivale katıldığını belirterek, “Festivale konularında uzman olan işletme ve aşçıları çağırdık. Bu sene ülke anlamında az katılım var. Gelecek yıl İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkeleri de bu işin içine katmamız lazım. Yine Fas, Tunus ve Cezayir’i de içine alacak bir çalışmayla geliştireceğiz” dedi.

Umarız kalıcı bir festival olur.

mezefest-1

Antalya’nın ünlü “Tirmisi” Meze Festivali’nin ilgi odağıydı. Tirmisci Bilo ünlü lezzet duraklarının aksine mütevazi ürünüyle dikkatleri çekmeyi başardı. Antalya’da “Davetli olmayan yere tirmisçi gider” diye ünlü bir deyim vardır. Tirmisçi Bilo, Meze Festivali’nin baş konukları arasındaydı. Lezzet tutkunlarına tirmis hakkında detaylı bilgiler verdi.

mezefest-14

Birbirinden lezzetli mezeleriyle Kaş’ta haklı bir ün kazanan ve şöhreti sınırlarımızı aşan Bi’Lokma, evyapımı mezeleriyle Meze Festivali’nin gözdelerindendi. Kaparili bamya, soğan salatası ve zeytinyağlı çağla enfesti.

mezefest-3

Yine bir başka Antalya lezzet ustası Piyazcı Ahmet, özellikle şehir dışından gelen gastronomi yazarlarının ve konukların ilgi alanındaydı. Şişçi Volkan da lezzetleriyle damakları şenlendirdi.

mezefest-7

Antalya’nın tartışmasız gastronomi alanındaki en önemli markası 7 Mehmet’in üçüncü kuşak temsilcisi Mehmet Akdağ, konuklara damak çatlatan mezelerden örnekler sundu.

mezefest-4

admin On Ekim - 16 - 2017

Cevap Gönder


  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
bulgurludolma

Bulgurlu Zeytinyağl

Malzemeler; 2 adet patlıcan 2 adet kabak 3 adet domates 1 su bardağı bulgur 1 ...

bilokma-19

Kaş'a Yolu Düşenl

  Banu Hacıosmanoğlu Erdil ile Akra'da düzenlenen Meze Festivali'nde tanıştık. Kaş'ın ...

ramazankb

Antalya Usulü Ramaz

Malzemeler; 1 kilo kuşbaşı dana eti 2 adet kebaplık pide 2 çorba kaşığı ...

cimcik

Cimcik Hamuraşı

Malzemeler; 3 su bardağı un 2 adet yumurta 250 gram kıyma Yarım demet maydanoz 2 ...

cullamakofte

Çullama Köfte

Malzemeler: 500 gram daha kıyma 1.5 su bardağı ince bulgur 1 adet orta ...