Chaine des Rotisseurs Antalya üyeleri Elmalı’da Antalya markası Likya Bağları’nda düzenlenen yemekte İtalyan şefin hazırladığı İtalyan sokak lezzetleri ile tanıştı. Dernek üyeleri ayrıca Elmalı’da tarih ve kültür turuna çıktı.

 

bag

 

Antalyalı gurmelerden sıra dışı bir organizasyon

Gastronomi Sanatı ve Sunumunun gelişmesini amaçlayan Paris merkezli 800 yıllık Chaine des Rotisseurs Derneği’nin Antalyalı üyeleri, otantik ve folklorik değerleri ile ünlü Elmalı’da muhteşem bir yemek ve kültür gezisi gerçekleştirdi.  Dernek üyesi gurmeler Elmalı’da Burak ve Doruk Özkan kardeşlerin ev sahipliğinde Likya Şarap Bağları’nda düzenlenen yemekte İtalyan Mutfak Şefi Geovani Polloina’nın hazırladığı ve sakatat ürünlerinden hazırlanan sokak lezzetleri ile tanıştı.

 

dana

Böğürtlen soslu dana dili yemeği.

Başlangıç yemeği olarak Likya Fume Blanc şarabı eşliğinde Beyin Kızartması, Tavuk Ciğerli Arancini ve Kuzu Yürekli Börek’in tadına bakan dernek üyeleri, yemek ve sunuma tam not verdi. Anntalya markası Likya Bağları buluşmasının ana yemeği Likya Malbec Kırmızı ve Likya Pinot Nuar şarabı ile Kekik Soslu Sicilya Kokoreç, Kuru Üzümlü Ciğer ve Böğürtlen Soslu Dana Dili oldu, tatlı olarak Espresso Martini eşliğinde Çilekli Tiramisu takdim edildi.

 

kokorec

İtalyan sokak lezzeti kekik soslu kokoreç.

Chainne des Rotissesurs Antalya Yönetim Kurulu Başkanı M. Nihat Tümkaya, yemeğe ev sahipliği yapan Likya Bağları sahibi Doruk Özkan, aynı zamanda dernek üyesi olan Burak Özkan ve ailesine, İtalyan şef Geovani Polloina, yardımcıları Emrecan Aksoy ve İrem Mehri Üçem ile yemekte emeği geçenlere Türkiye ve Antalya Chaine des Rotisseurs adına teşekkür etti ve derneğin plaketini sundu.

 

muze

Yerel değerlere sahip çıkıyor

Gastronomi hizmetinin gelişmesi amacıyla yerel lezzetlere sahip çıkan Chaine Des Rotisseurs, Antalya üyeleri Elmalı’da tarih ve kültür turu gerçekleştirdi.  Dernek üyeleri, Orta Çağ, Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi eserlerin sergilendiği açık ve kapalı alanları ile Elmalı Müzesi’ni gezdi.  Büyüklük bakımından nüfusu az bir ilçede bulunabilecek ender camilerden biri olan 400 yıllık Ketenci Ömer Paşa Camii ve Külliyesi’ni ziyaret eden dernek üyeleri daha sonra Elmalı Çarşısı’nı gezdi, kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan geleneksel elek ve bakır işçiliği ile leblebi imalatı konusunda bilgi aldı.

 

doruk

Chaîne des Rôtisseurs Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Tümkaya ev sahibi Doruk Özkan’a teşekkür plaketi sundu.

likya2

likya

likya3

 

 

admin On Temmuz - 4 - 2018

Cevap Gönder


  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
kabak

KIŞ KABAĞI DOLMASI

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini  AntalyaLezzetleri İçin Yazdı…   “Antalya’da yaşayan, ...

balkabagi

Balkabağı Çorbas

Malzemeler;   500 gr bal kabağı Yeteri miktarda su 2 su bardağı süt Hazırlanışı;   Kabağı doğradıktan ...

yokebap

Yörük Kebabı

MALZEMELER (4 kişilik)   Kuşbaşı et (kuzu veya oğlak) 1 kilo Arpacık soğan 500 ...

tepe

Yedi Bölge Tüm Ren

Ülkemizin ve hatta dünyanın ilk yöresel ürünler fuarı olan YÖREX, ...

222

Çay-Tea's Lunchroom

Sakin Ol Çayı ve Çay Kafeyi Seviyoruz Resimde de söylediği ...