Kahve Antony Wild’ın “Kahve Bir Acı Tarih” kitabında anlattığı üzere: 16.yy’da Güney Arabistan’da Yemen’de bulunan bir bitki, Ortaçağ Avrupa’sının “Arap Şarabı”dır. Benim tanımlamama göre ise: Kokusuyla mest eden, içildiğinde göz kapaklarınızı açan ve sohbetlere can veren yegâne içecek.

 

Ortaçağ’da sömürgenin ve köleliğin acı yüzü olan, Osmanlı’da kıraathanelerde kitaplar ile yan yana anılan, Mevlevi dergâhlarında sabır ile pişirilen, günümüz dünyasında ciddi bir pazar ve sosyalleşme aracı olan kahvenin, hemen hemen herkesi cezbeden kokusunu Antalya sokaklarında duymaya başladığımı söyleyebilirim. Ben de bu duruma daha fazla kayıtsız kalmayarak siz lezzet takipçileri için her gün binlerce yerli ve yabancı gezginin dolaştığı Antalya’nın merkezi Atatürk Caddesi’nde kahve turuna çıktım.

 

Caddedeki Geleneksel Lezzet: Bayram Efendi Osmanlı Kahvecisi

 

Bayram Efendi Osmanlı Kahvecisi, yürünebilir hale getirilen ve giderek daha fazla işletmenin sokak ile bütünleştiği Atatürk Caddesi’nde 2 şubesi ile hizmet veren sempatik kahvelerdir.  Fiyatların makul olduğu bu iki mekânda Türk kahvesinin farklı aromalara sahip çeşitlerini bulabilir, masaya kadar cezvede Türk kahvesi servisi isteyebilir ve yanında fincanda servis edilen keklerden yiyerek lezzet bütünlüğünü yakalayabilirsiniz.

Kahve sunumları gayet başarılı olan bu işletmeler kahvenin yanında servis edilen lokum ve çikolata kaplı kahve çekirdekleri ile fiyat/memnuniyet oranını gayet başarılı bir şekilde sağlıyor.  

 

Starbucks’ın 100. Mağazası!

 

Atatürk Caddesi yukarıda bahsettiğim mekânların yanı sıra Starbucks kahve zincirinin Türkiye’deki 100. mağazasına ev sahipliği yapıyor. Antalya’da alışık olduğumuz ve sonradan açılan 4 Starbucks mağazasının aksine daha butik bir mekân olan ışıklar mağazası uğrayabileceğiniz diğer bir adrestir. Fiyatlarının pahalı olduğundan yakınanlara küçük bir tüyo: Starbucks’ta farklı kıtalardan gelen taze kahve çekirdeklerinin “French Press” olarak adlandırılan demleme yöntemi ile 8 kişiye kadar hazırlanabilen kahvelerinden içebilir, bu sayede arkadaşlarınızla makul bir ücretle doğal kahve lezzetine erişebilirsiniz.

 

Kahve Diyarı yenilikleri ile rekabeti arttırıyor

 

Son olarak yerli zincirlerden Kahve Diyarı’nın yeni mağazası ile Atatürk Caddesi’ne canlılık kattığını söyleyebilirim. Kahveleri ve fiyatları zincir marka standartlarında olan Kahve Diyarı çocuklu ailelere sunduğu “Tablet PC” hizmeti gibi ayrıcalıklarla ebeveynlere çocukları ile daha sakin zaman geçirme fırsatı sunmakta, başka bir deyişle kahve keyfini aileler için daha huzurlu yaşatıyor.

Türk kahvesi su ve parça çikolatayla servis ediliyor. Dilerseniz sevdiklerinize hediye de alabilirsiniz.

 

İmza: Mekan Avcısı

 

 

admin On Mayıs - 1 - 2014

Cevap Gönder


  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube

Get essay on the int

Get essay on the internet from your very best writing ...

Half an hour in Humm

He talks about conquering the world with Germany in 2014 ...

radika

Radika Salatası

Malzemeler ( 2 kişilik); Radika veya hindiba (250 gram) Domates (1 adet) Siyah ...

How to Compose a Nom

Wax and parchment document are washing also easier, and two ...

On You Should Be Cho

If it is true that "two minds are better than ...