Antalya’nın dağlarında kekik hasadı başladı. Dünyanın en iyi kekiğinin Antalya yöresinde yetiştiğini biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız. Tüm dünyada yaklaşık 100 tür kekik yetişirken, bunun 33 türü Türkiye’de bulunuyor.

Bu türler için de özellikle Manavgat Çaltepe, Akseki ve Alanya kekik konusunda nam salmış durumda.

 

Antalya yöresinde bitki türleri üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Oktay Yeğen, üzerinde yoğun olarak çalıştığı bitki türü olan kekiğin Türkiye’de en fazla güneşli iklime sahip yüksek rakımlı ve taşlı Toros Dağları’nda yetiştiğini söylüyor. Prof. Dr. Yeğen, dünyada yaklaşık 100 tür kekik yetiştiğini, bunun 33 türünün Türkiye’de olduğunu, en iyi kekiğin ise Akseki bölgesinde yetiştiğini belirtiyor.

Ekonomiye katkı

Akseki ilçe merkezi ve köylerinde yaşayan vatandaşlar, Göktepe ve Yaylacık yaylalarında topladıkları kekiklerle ev ekonomilerine katkıda bulunuyor. Yörenin en iyi kekik ve adaçayının bu yaylalarda yetiştiğini belirten vatandaşlar, topladıkları kekik ve adaçayını kuruttuktan sonra satışa hazır hale getiriyor. Akseki’nin1800 metreyükseklikteki Göktepe Yaylası’na çıkarak kekik toplayan vatandaşlar, her yıl temmuz ve ağustos aylarında kekik topladıklarını ve kilogramını 15 TL’den satıyor.

Vatandaşlar, kekiği makas veya bıçakla keserek köküne zarar vermeden, gelecek yıllarda yeniden çıkmasına özen gösteriyor. Bir kişi günde 50 ile100 kilogramarasında kekik topluyor. 

Kekik nasıl bir bitki?

Kekik, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Thymus, Thymbra, Origanum, Coridothymus, Satureja, cinslerinin genel adı olan, kendine özgü kokusu ile tanınan çimenlik, tarla, orman kıyılarında ve çayırlarda görülen bitki türlerinin ortak adı.

Kekik bitkisinden yaprak çiçek durumlarının su buharı distilasyonu yöntemi ile %2-%8 oranında yakıcı lezzetli aromatik kokulu uçucu yağ elde edilir. Bu uçucucu yağdan monoterpen fenollerden karvakrol ve timol bulunmaktadır.

Kekikin yapraklarında uçucu yağ bulunmasından dolayı, bitkiden kaynatılarak çay yapılması durumunda etkinliğini kaybeder.

Her ne kadar Thymus cinsi ile anılan kekikten ticari olarak uçucu yağ üretiminde kullanılsa da daha yüksek verim alındığı için Origanum türlerinden Origanum majorana (Alanya Kekiği) tercih edilmektedir.

Kekik Kullanımı

Güneşi ve sıcağı istediği için, toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelerde çoğalır. Yemeklere konan bir baharat olan kekik kokusuyla meşhurdur. Ayrıca kekik çayı ve kekik yağı gibi kekikten yapılmış ürünler de vardır. Ayrıca bu bitkiden çıkartılan kekik suyu mide rahatsızlıklarında balla karıştırılıp kullanılmaktadır.

Kekik ve Yağının Kullanıldığı Hastalıklar

Etkin maddelerinin çok farklı kimyası var. İnsan vücudunda, aynı anda farklı metabolizmaları uyarıyorlar. Bu farklılıklar onun kullanma ve hazırlanma şeklinin pek kolay olmayacağı düşüncesini uyandırmıştı

Onu kısık ateşte demlemeye başladığınız anda, çok şey değişiyor. Etkin maddeler hızla suya geçiyor ve farklı bir hastalık için önerilecek demleme sürelerini belirleme imkânı ortadan kalkıyor. Örneğin, kekiğin üç farklı hastalık için etkili olan maddeleri aynı zaman aralığında suya geçiyor. Demleme süresine bağlı değiller. Hepsi aynı anda suya geçiyor ve dolayısıyla da etkisi azalıyor. Mühim olan kekikteki her etkin maddenin demle sürecinde farklı zamanlarda suya geçme özelliğini kullanarak, ilgili hastalık için kürün demleme süresini belirlemektir.

Kekik ve mide bulantısı

Zaman zaman mide bulantısı çekiyorsanız, ilk aklınıza gelecek olan kekik olmalıdır. Hemen belirtmekte fayda görüyorum, uzun zaman ağzı açık beklemiş ve aroması uçmuş kekik bu amaç için uygun değildir.

Taşıt (araba, uçak, gemi) tutmasından şikâyet ediyorsanız, kekik imdadınıza yetişecektir. Kemoterapi veya radyoterapi alan hastaların en sık karşılaştığı durumlardan bir tanesi de mide bulantısıdır. Bu durumda olan hastalara kekik tavsiye edilir.

Kekik Kullanım Uyarıları
1-Hamileliğinin ilk ayında olan bayanların ve tiroid problemi olanların uzak durması gerekir. Ayrıca mide ülseri olanların kekiğe karşı dikkatli olmalarını önerilir. Mide kanaması riski taşıyanların kekik tüketiminden kesin olarak uzak durması şarttır.

2-Kan-pıhtılaşma problemi olanların kekikten uzak durmaları gerekir.

Kaynak: http://kekikyagi.gen.tr

admin On Temmuz - 31 - 2012

Cevap Gönder


  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube

Russian Bride Bride

Don't possess a profile? Register listed below OpeningThrough developing a profile, ...

Dating Russian Women

Looking for the web site that assists solitary souls satisfy ...

kahtepe

Nesli tükenmeyen ka

ANFAŞ’tan kahvaltı severleri mutlu edecek bir festival müjdesi geldi. BRUNCHERSFEST.   ANFAŞ Fuarcılık ...

yemek2

Semizotlu Yörük Ç

Semizotu özellikle bahar ve yaz sezonu boyunca bolca bulunan, oldukça ...

balkabagi

Balkabağı Çorbas

Malzemeler;   500 gr bal kabağı Yeteri miktarda su 2 su bardağı süt Hazırlanışı;   Kabağı doğradıktan ...