Antalya gibi yaz sıcaklarının tavan yaptığı bir kentte serinlemenin en lezzetli hali dondurma dükkanları. Kısa bir süre öncesine kadar yerel dondurma markalarının boy gösterdiği Antalya’da son bir kaç yılda dondurma mekanlarının sayısında patlama yaşanıyor. Ama yerel markalar her zaman revaçta.

 

Hangileri mi?

Korkuteli ilçesindeki Giliğ Dondurma başı çekiyor. Yaz aylarında kapısında kuyruk oluşuyor, oturacak masa kalmıyor. İnanmazsanız bir hafta sonu Korkuteli’ye gidin. “Dondurma Turizmi” diye bir şey varsa şayet Giliğ bu turizmin başkentidir.

Son gidişimizde gördük Subaşı ailesinin sahibi olduğu Konak Dondurma, Korkuteli de bir şube açmış. Hatırı sayılır bir müşterisi vardı. Keçi sütü ve doğal meyveler ile yapılan dondurmaları kısa sürede haklı bir üne kavuştu. Antalya’da Hilmi Beken Restoran, 7 Mehmet gibi restoranların yanı sıra, Çağlarsoy Marketler’de bulabilirsiniz.

Nur Pastanesi, Korkuteli’de doğan, Antalya ve yurt çapında şubeleri bulunan bir lezzet markası.

Antalya’da ”Zamora”, “Akdeniz” ve “Dilara Yaşar” dondurma konusunda marka olmuş isimler. Antalya’ya özgü yanıksı dondurmayı merak ediyorsanız ya da seviyorsanız bu isimleri öneriyoruz.

Dilara Yaşar’ın tulumba tatlısı ya da “Gelin Bohçası” üstü yanık dondurmasını mutlaka denemelisiniz. “Gelin Bohçası” ne ola ki? diyorsanız. O bambaşka bir yazı konusu.

Eski Dokuma Fabrikası karşısındaki “Belkıs Dondurma”, Kırcami’de ve Meltem’de “Özlem Pastanesi”, Yüzüncü Yıl’da “Samanyolu Pastanesi” dondurma denince ilk akla gelen isimlerden.

Antalya’da son dönemde adı ön plana çıkan markalardan biri de “Dondurma Dükkanı”. Mevsime uygun taze meyvelerle yaptığı dondurmalar çok revaçta. Antalya’da neredeyse bir çok yemekte kullanılan “tahin”in bile dondurmasını yapmışlar. Çok da başarılı.  Eski Dedeman Otel yolu üzerinde ve Atatürk Caddesi’nde bulabilirsiniz.

Henüz denemedik ama deneyenler övüyor ünlü “Bitez Dondurmacısı” Konyaaltı Caddesi’nde açıldı.

Geçtiğimiz günlerde twitter’da Feyza Özmen paylaşınca öğrendik. Antalya’nın ünlü yaylası Gömbe’de meşhur bir dondurmacı varmış; “Gömbe Dondurma”. O’nun yalancısıyız. Güllü Dondurma, Kar Şerbeti ve Kar Dondurması ve şeker hastaları için light dondurma yapıyor. İlk fırsatta gidilecekler listemize aldık.

Kaleiçi’ne yolunuz düşerse İtalyan tarzıyla ünlenen İlvicino Restoran’ın “Gelato” dondurmasını deneyin. Özellikle limon ve nanelisini öneriyoruz.

Yine takipçilerimizden Ahmet Tanır, Manavgat’ta “Bülbül Dondurma”yı, turizmci Yeliz Gül Ege Kemer’de “Santana”yı öneriyor.

Antalya’nın turfanda sebze ambarı durumundaki Kumluca ilçesinde ise “Domates Dondurması” yapılıyor. Yöreye has ilginç bir lezzet.

Afiyet olsun.

 

admin On Ağustos - 11 - 2018

1 Yorum

  1. Antalyalı diyor ki:

    Kırcami’deki Zamora’nın yanıksı dondurması ve kazandibisini tavsiye ederim.

Cevap Gönder


  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
5

Tadım ustaları Pa

Chaine des Rotisseurs Antalya üyeleri Paçacı Şemsi’de düzenlenen yemekte bir ...

serin22

HAVUÇ TARATORLU SER

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini AntalyaLezzetleri İçin Yazdı… “Antalya’da yaşayan, ...

patlicansalatasi

PEKMEZLİ PATLICAN S

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini AntalyaLezzetleri İçin Yazdı… “Antalya’da yaşayan, ...

kabak

KIŞ KABAĞI DOLMASI

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini  AntalyaLezzetleri İçin Yazdı…   “Antalya’da yaşayan, ...

kurabiye33

Zeytin Yapraklı Kur

“Antalya’da yaşayan, Antalya’yı yaşayan” 11 yemek bloggerıyla aynı masa etrafında ...