Antalya’nın yanıksı dondurması meşhurdur. Ama lezzet tutkunları bilir, yanıksı dondurmanın tamamlayıcısı 50 yılı aşkın bir süredir Dilara Yaşar markasıyla yapılan tulumba tatlısıdır.

Dilara Yaşar Tatlı-Dondurma’nın kuruluş hikayesi şöyle;

Ticaret hayatına 1954 yılında eski Gebizli Hanı diye bilinen yerde açtığı dükkanda dondurma satarak başlayan Tulumbacı Yaşar, sonraki yıllarda eşinin Kıbrıs radyosunda tulumba tatlısı tarifini duyması üzerine tulumba tatlısı yapmaya başlar. Tulumbaları halk tarafından çok sevilen Tulumbacı Yaşar, yıllarca tulumba tatlısı ve dondurmayı birarada müşterilerine sunar. Oğlu Mustafa Kuru ile birlikte dükkanı işletmeye devam ederler. 1973 yılında dükkanı Balbey Camisi’nin karşısına taşınırlar. Ardından baba-oğul 1994 yılında şu andaki yerleri olan Kapalı yolun arkasındaki dükkanı açarlar. Yaşar Kuru’nun 1998 yılında ölümünün ardından işleri oğlu Mustafa Kuru devralır. Şu anda ise işleri torunu Yaşar Kuru yürütüyor.

Dilara Yaşar’ın halen Tahıl Pazarı Mahallesi’nin yanı sıra Kırcami Mahallesi’nde ikinci şubesi bulunuyor.

İşi sevmek ve titizlik önemli

Markalarını iyi bir şekilde sürdürmek için çok çalıştıklarını belirten Yaşar Kuru, işlerini büyük bir titizlikle ve sevgiyle yaptıklarını söyledi. 13 yaşından beri bu işle uğraştığını söyleyen Kuru, dedesinin kendilerine vermiş olduğu öğütle yollarına devam ettiklerini belirtti. Dedesinin çok yardım sever bir insan olduğunu ve gelen müşterilerin hep dedesinin yaptıkları iyilikleri anlattıklarını ifade eden Kuru, “Dedem dükkana gelenleri hiç boş çevirmezmiş. Herkese mutlaka birşeyler yedirtirmiş. Hep dedemin iyiliklerini anlatıyorlar. Bizler de dedemin yolundan gitmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Sakızı İtalya’dan 

2006 yılına kadar yanıksı ve sade olmak üzere iki çeşit dondurma ürettiklerini belirten Kuru, 2006 yılında damla sakızlı dondurma yapımına başladıklarını söyledi. Kuru, dondurmanın sakızını İtalya’dan getirttiklerine dikkat çekti. Sakız Adası’ndan bir kere damla sakızı aldıklarını fakat tadını ve kalitesini çok beğenmediklerini belirten Kuru, “Damla sakızı İtalya’da pahalı olmasına karşın biz oradan getirtiyoruz. Tadı daha yoğun ve kokusu daha keskin.” dedi.  Yanıksı dondurmanın daha çok Antalyalıların damak tadına hitap ettiğini ifade eden Kuru, damla sakızlı dondurmayı Antalya halkının yanı sıra dışarıdan gelen misafirlerin de çok fazla tercih ettiklerini söyledi.

Tulumba ile yanıksının uyumu

Tulumba tatlısı ile Antalya’ya özgü yanıksı dondurmanın birbirini tamamlayan lezzetler olduğunu anlatan Yaşar Kuru, “Dedemde yıllardır tulumba tatlısı ile yanıksı dondurmayı bir arada vermiş. Biz de bunu hala sürdürmekteyiz.” dedi.  Yanıksı dondurmanın tek başına ağır bir tat olduğunu bu nedenlede genelde tulumba tatlısı ile birlikte yenildiğini belirten Yaşar Kuru, tulumba tatlısının yanıksı dondurmanın ağırlığını aldığını, bu nedenlede daha rahat tüketildiğini söyledi.

Gelin Bohçası sadece bizde

2004 yılına kadar sadece tulumba ve dondurma satışı yaptıklarını anlatan Kuru, 2004 yılından sonra çeşitlerine baklavayı eklediklerini söyledi. Kuru, şu anda sütlü tatlılar, baklava çeşitleri, Arap kadayıfı ve halka tatlısı ile hizmet verdiklerini anlattı. ‘Gelin Bohçası’ adını verdikleri baklavanın bir çeşidi olan tatlıyı Antalya’da yalnızca kendilerinin yaptığını söyleyen Kuru, Tatlımız ceviz, tarçın ve kaymaktan oluşuyor. Tatlımızın patentini almadık ama Antalya’da bu tatlıyı bizden başka yapan yok” dedi. Antalya’nın yarısının bu tatlıyı kendileri sayesinde bildiğine dikkat çeken Kuru, “Bizi tanıyan herkes bu tatlıyı da tanır. Tatlımızın özel müşterileri vardır. Akşama kalmadan bu tatlı biter” diye konuştu.

Salep Bucak’tan

Dondurmada salebin en iyisini kullandıklarını ve salebi Safranbolu yada Bucak’tan çekirdek halinde aldıklarını söyleyen Kuru sözlerini şöyle sürdürdü;

“Maraş dondurmasında 1 kilo süte 7 gram salep konuyor. Biz ise 11 gram koyuyoruz. Biz salebi toz halinde değil, çekirdek halinde alırız.”

Yerli müşterilerinin dışında yabancı müşterilerinin de bulunduğunu açıklayan Kuru, “Bize aralarında Türk Cumhuriyetleri, Amerika, Almanya, Rusya gibi çeşitli ülkelerden müşteriler gelir. Ürünlerimizi kendi ülkelerine paket yaptırıp götürürler.” diye konuştu.

Tulumba Nasıl Yapılır?

Su, un, yağdan oluşan karışım hamur haline getirilir. Hamur soğuduktan sonra miksere verilir. Mikserde yumurta ile birlikte karışması sağlanır. Hamur daha sonra makineye verilir ve tulumbalar çıkar.

 

 

admin On Ocak - 1 - 2014

Cevap Gönder


  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
piyaz

Lezzet coğrafyası

Antalya, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur’un çeyrek asırı deviren geleneksel lezzet ...

tahinligiritsarma

Tahinli Girit Sarmas

Malzemeler;   70-80 adet asma yaprağı 1 demet ince kıyılmış maydanoz 1 çorba kaşığı ...

dilaraaaaa

Dondurma zamanı

Antalya gibi yaz sıcaklarının tavan yaptığı bir kentte serinlemenin en ...

kabakcicegi_dolmasi1

Kabak Çiçeği Dolm

KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI ( 6 kişilik ) BÖLÜM : ETSİZ SEBZE ...

yokebap

Yörük Kebabı

MALZEMELER (4 kişilik)   Kuşbaşı et (kuzu veya oğlak) 1 kilo Arpacık soğan 500 ...