Antalya Ticaret Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya’nın geleneksel lezzetlerinden tahinli “Piyaz” için Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alındığını açıkladı. Davut Çetin, Antalya Usulü Kabak Tatlısı, Antalya Turunç Kabuğu Reçeli, Antalya Bergamot Kabuğu Reçeli ve Antalya Serpme Böreği gibi kentin lezzetleri için coğrafi işaret tescillerinin alınması yönünde de çalışmaların sürdüğünü söyledi.

“Antalya Piyazı”nın Mahreç İşareti’nin 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu 29.12.2017 tarihinde tescil edildiğini belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalya Piyazı Coğrafi İşaret Tescil Belgesi”nin Ankara’da düzenlenen törende ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Avşaroğlu’nun, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik ve Türkpatent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ın elinden aldığını bildirdi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, “Odamız 2016 yılından itibaren kentimizin önemli yöresel ürünlerini koruma altına almak ve bu ürünlerin tanıtımını yapmak amacıyla bir dizi çalışma yürütüyor. Bu çalışmaların bir parçası olarak da belirlediğimiz bazı ürünler için coğrafi işaret tescillerinin alınması yönünde çalışmalar başlattık. Yaptığımız çalışmaların ilk çıktısı olarak da Antalya Piyazı’nın Mahreç İşareti, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 15.05.2017 tarihinden itibaren korunmak üzere 29.12.2017 tarihinde tescil edilmiştir.

Değerlerimizi korumalıyız

Antalya binlerce yıla ulaşan tarihi ile çok sayıda değere sahiptir. Bu değerleri sonraki nesillere iletmek sorumluluğumuz bulunuyor. Coğrafi işaretler bu korumayı sağlamak adına son derece değerli araçlardır. Biz de Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu bilinçle, uzmanlar ile yaptığımız değerlendirmeler sonucunda uygun gördüğümüz ürünlerimize coğrafi tescil almak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Antalya Piyazı mahreç işaret tescili de bu çalışmalarımızın meyvelerinden birisi oldu.

Antalya’da üretilen, Antalya ile özdeşleşmiş, Antalya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin aradığı, talep ettiği yöresel ürünlerimize hem yurtiçinde hem de yurtdışı pazarlarda hak ettiği üne kavuşturabilmek ve bölgemize katma değer sağlamak öncelikli amacımızdır” dedi.

Coğrafi İşaret Katma Değer Yaratıyor

Coğrafi işaret potansiyeli olan yöresel ürünlerin korunarak, doğru şekilde tanıtılmasının ciddi bir ekonomik katma değer de barındırdığını vurgulayan ATSO Başkanı Davut Çetin şöyle konuştu;

AB’de coğrafi işaretli ürünlerin ticaretinden yaklaşık 55 milyar avroluk bir katma değer yaratılmaktadır. Ülkemizde de bu anlamda son derece önemli bir potansiyel bulunmaktadır. Bu potansiyeli kamu-özel sektör-sivil toplum işbirliği ile hep birlikte hayata geçirmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, çalışmalarımıza destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyor, “Antalya Piyazı” için yaptığımız çalışmanın kentimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

dsc_0081

 

Turistler Tadına Bakmadan Gitmiyor

Yüzyılı aşan bir geçmişe sahip “Antalya Piyazı”, il sınırlarını aşan bir üne sahip. Antalya ilinde geliştirilen ve ünlenen piyaz, yapım tekniği ile yerli ve yabancı turistlerin tadına bakmadan gitmediği bir yöresel ürün haline geldi. Başka yörelerde piyaz çeşitleri salata olarak tüketilirken, Antalya ve ilçelerinde ana yemek olarak tüketiliyor. Antalya Usulü Piyazın ayırt edici özelliği tarator sosu kullanılmasından, üretim şeklinden, taratorun yapılışından ve kullanılan küçük taneli fasulyesinden (Çandır Fasulyesi) ileri geliyor.

 

Coğrafi İşaret alan “Antalya Piyazı”nın tarifi şöyle;

Kullanılan Malzemeler; Kuru Fasulye, tahin, sarımsak, kaya tuzu, limon suyu, sirke, domates, soğan (isteğe göre) yumurta (isteğe göre), maydanoz, zeytinyağı.

Ana Malzeme: 1 kilogram kuru fasulye; sıra tipi kuru fasulye (mat damarlı, küçük taneli)

Tarator Malzemeleri: Haşlanmış kuru fasulye 2-3 yemek kaşığı (piyazcıların bazıları sosa fasulye koymadıklarını, sosunu yoğunlaştırdığını söylemektedir)

1 kilogram tahin: kavrulmamış, açık renkli, yerli susamdan yapılmış tahin.

1 baş sarımsak: kaya tuzu ile dövülmüş yerli sarımsak.

1 yemek kaşığı tuz: kaya tuzu

250 ml limon suyu: mevsimine göre Antalya’da yetiştirilen Kara limon veya İnterdonato limon suyu.250 ml sirke: üzüm sirkesi.

Üst Malzemeler:

Domates: mevsimine göre tarla veya sera domatesi

Soğan: beyaz tatlı soğan (isteği göre)

Yumurta: haşlanmış yumurta (isteğe göre)

Maydanoz: günlük ve taze maydanoz

Zeytinyağı: natürel sızma

Fasulye Haşlama:

Fasulye bir gün önceden tuzlu suda ortam sıcaklığında bekletilir. Geceden bekletilen suyu dökülür, birkaç kez suyu değiştirilir. Üste çıkanlar ve köpüğü alınır. Fasulyeler çatlayıp pişinceye, haşlama suyu çekilir gibi oluncaya kadar haşlanır ve ılımaya bırakılır. Süzülerek tabağa alınır.

Tarator Hazırlama;

Tarator sosu hazırlanırken tahin, limon suyu, kaya tuzu ve sirke (isteğe bağlı 2-3 yemek kaşığı haşlanmış fasulye) kullanılır. Büyük çaplı üretimde oran olarak 1 kilogram tahine 250 ml. Sirke, 250 ml taze sıkılmış limon suyu, 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 baş sarımsak kullanılır.

Servise Hazırlama;

Fasulye ılıkken üzerine tarator sosu gezdirip karıştırılır, üzerine de doğranmış domates, isteğe göre soğan ve haşlanmış yumurta eklenir. Zeytinyağı ve maydanoz ile süslenerek servis edilir.

sami

Nerede Yemeli?

Antalya’da gezerken çok sayıda şiş köfte- piyaz salonu göreceksiniz.

Bunlar arasında Eski Sanayi Sitesi’ndeki “Özdoyum” en ünlülerindendir. Mönüsü; köfte, piyaz ve kabak tatlısından oluşur. Kazım Özalp Caddesi “kapalı yol”da asırlık Topçu, Güllük’te “Piyazcı Ahmet”, Valilik karşısında “Piyazcı Sami”, İsmet Paşa Caddesi’nde “Piyazcı Mustafa”, Yüzüncü Yıl’da “Şişçi Ramazan” Antalya’ya özgü şiş köfte ve tahinli piyazın en tanınmış adresleridir.

Aksu, Korkuteli ve Elmalı ilçelerinde de yöreye özgü restoranlar vardır. Şayet yolunuz düşerse Elmalı’da “Şen Baba”, Korkuteli’de “Şişçi Ramazan”, Aksu’da “Şimşek” restorana uğramadan geçmeyin.

 

admin On Mart - 2 - 2018

Cevap Gönder


  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
serin22

HAVUÇ TARATORLU SER

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini AntalyaLezzetleri İçin Yazdı… “Antalya’da yaşayan, ...

patlicansalatasi

PEKMEZLİ PATLICAN S

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini AntalyaLezzetleri İçin Yazdı… “Antalya’da yaşayan, ...

kabak

KIŞ KABAĞI DOLMASI

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini  AntalyaLezzetleri İçin Yazdı…   “Antalya’da yaşayan, ...

kurabiye33

Zeytin Yapraklı Kur

“Antalya’da yaşayan, Antalya’yı yaşayan” 11 yemek bloggerıyla aynı masa etrafında ...

hlk2

Hülüklü Çorba &

Antalyalı Yemek Bloggerlerı En Sevdikleri Tariflerini AntalyaLezzetleri İçin Yazdı… “Antalya’da yaşayan, ...