Antalya’daki “Lezzet Ustaları” denince ilk akla gelen isim hiç kuşkusuz Antalya’yı tahinli (taratorlu) piyaz ile tanıştıran Piyazcı Sami’dir. Antalya Valiliği’nin karşısında Sahafların bulunduğu sokakta faaliyet gösteren Piyazcı Sami gün boyu Antalyalılar’ın olduğu kadar yabancı lezzet tutkunlarının da akınına uğrar.

Gazeteci Pelin Gel Ağan’ın kaleminden “Piyazcı Sami”nin hikayesi;

1930’lu yıllarda Kışlahan Oteli’nin olduğu yerde tavuk ticareti yapan Muslu Mustafa lakaplı Mustafa Anaç, tahinli piyazın sosundan bir yemek yapar ve bunu köylülere ikram eder. Sosu ile herkesin beğenisini toplayan Muslu Mustafa, işi ticarete dökemez. Onun yerine oğlu Sami Anaç, 1933 yılında Akdeniz Sineması olarak bilinen yerin karşısına küçük bir dükkan açar ve piyaz işine girer. Piyazı çok tutulan Sami Anaç, Antalya’nın her kesiminden insana hitap etmeye başlar. Sami Anaç, dönemin sinema sanatçılarından Necdet Tosun, Kadir Savun gibi ünlüleri de dükkanın da ağırlar. Sami Anaç’ın 1971 yılında vefatının ardından işleri oğulları Recep ve Ahmet Anaç devralır.

piyaz1

Baba mesleğini çok sevdim

Esas mesleğinin Fen Bilgisi Öğretmenliği olduğunu ama baba mesleğini daha çok sevdiği için bu işe yöneldiğini belirten Recep Anaç, tarator usulü sosu ilk kez dedesinin bulduğunu söylüyor. Dedesinin sadece yanına gelen kişilere bu sosu ikram ettiğini ifade eden Recep Anaç, “Dedem bu işi ticarete dökemedi. Babam 1933 yılında Akdeniz Sineması olarak bilinen yerin karşısında küçük bir dükkan açarak işi ticarete döktü. Babam 1971’de ölünceye kadar da işe devam etti. Babamın ölümünden sonra ise işi ben ve abim Ahmet Anaç devraldık” dedi. Abisi Ahmet Anaç ile işlerini ayırdıklarını da belirten Recep Anaç, “Piyazcı Sami’nin isim hakkı bana ait. Biz abimle işlerimizi ayırdık. Abimin de kendi dükkanı var” diye konuştu.

1988 yılında Akdeniz Sineması karşısındaki dükkanın yol genişletme sebebiyle yıkıldığını dile getiren Recep Anaç, önce 52. Sokak diye tabir edilen Hükümet Konağı yanındaki küçük dükkanda hizmet verdiklerini ardından da, 2005 yılından beri yine Hükümet Konağı karşısında sahafların bulunduğu sokaktaki dükkanda işlerini sürdürdüklerini söyledi.

piyaz2

 

Köfte sonradan eklendi

2005 yılına kadar sadece piyaz satışı gerçekleştirdiklerini dile getiren Recep Anaç, köfte satışına yeni dükkana taşındıktan sonra başladıklarını söyledi. Recep Anaç, köfteyi bonfile et, gömlek yağı ve az miktarda ekmek içi ile hazırladığını anlattı.

Piyazın sırrı sosunda saklı

Piyazımızın en önemli noktası sosudur. Ayrıca, iyi piyazın bir sırrı da dengeli pişmesidir. Piyaz ortalama 1,5 saat pişmelidir. Piyazda kullanılan fasulyeler eskiden Çandır yöresine ait fasulyeler idi. Fakat artık bu fasulyelerden kalmadığı için Konya fasulyesi kullanıyoruz. Sosumuzu ise beyaz tahin, limontuzu, sirke, tuz, maydanoz, soğan, domates, zeytinyağı ve bazı özel malzemeler ile hazırlıyoruz. Servis yapılırken, haşlanmış fasulye üzerine bolca tarator dökeriz. Sonra piyazın üzerine kıyılmış domates, katı kaynatılmış yumurta ve maydanoz ile isteğe bağlı olarak da kıyılmış soğan konur. Zeytinyağı ve sirke de konulduktan sonra, piyaz servise hazırdır.

 

p3

admin On Haziran - 28 - 2017

Cevap Gönder


  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube

Norwaydating ... ad

norwegian brides Meeting single people coming from Norway, Kansas ...

yorukyemegi

Yoğurtlu Yörük Ka

Malzemeler 3 kilo kuzu eti 3 adet orta boy soğan 1 su bardağı ...

kzlsllet2

Elmalı usulü Kız

Elmalı İlçesi Antalya’nın geleneklerini korumayı başaran nadir yörelerinden. Elmalı’da gerek ...

gombetepsifirin

Gömbe usulü tepsid

Gömbe, Antalya’nın Elmalı İlçesi yakınlarında bir yayla beldesidir. Serin havası ...

taskapama

Tas Kapama

Malzemeler; 750 gram parça kuzu eti 2 su bardağı pirinç 2 çorba kaşığı ...